Księstwo Piwne

Opublikowany: Autor: Pawel Niewiadomski Dodaj komentarz

Z inicjatywy Magdy biorę udział w Akcji dla Księstwa Piwnego organizowanej przez Kompanię Piwowarską.
Chcę zatem przybliżyć nieco informacji o akcji:

Mechanizm działania

 • Ślązacy nadsyłają swoje pomysły. Pomysły można zgłaszać przez formularz na stronie www.ksiestwopiwne.pl
 • Aby zgłosić pomysł trzeba mieć Tyski Paszport i zarejstrować go na stronie www.ksiestwopiwne.pl
 • Nadsyłane pomysły trafiają na bieżąco do Komisu KP (Komis ocenia pomysły czy są zgodne z ustawą antyalkoholową – standardowa procedura)
 • Następnie organizatorzy wybierają 50 pomysłów (pod względem realizacyjnym, tj. czy pomysł jest możliwy do realizacji pod względem prawnym i finansowym)
 • Członkowie Rady Księstwa dostają opisy 50 pomysłów oraz karty ocen. Przyznają punkty: 1 pkt, 2 pkt, 3 pkt, 4 pkt, 5 pkt – dla najlepszego pomysłu. Kryterium jest subiektywne: oceniana jest kreatywność oraz to jak pomysł wpłynie na poprawę życia lokalnej społeczności.
 • Opcja (jeśli zajdzie taka potrzeba, gdy punktacja będzie bardzo zbliżona). Członkowie Rady Księstwa spotykają się by wspólnie podjąć decyzję.
 • Finalnie, pod głosowanie Ślązaków trafia 25 – 30 pomysłów (w zależności od kosztu realizacji pomysłów)

Jak komunikujemy akcję?

Stojaki na rowery przy nowo wybudowanej ścieżce? Ławki na pobliskim skwerze, artystyczny mural na ścianie kamienicy? A może parkowa siłownia? Już niedługo śląskie ulice, skwery i podwórka mogą zmienić się nie do poznania. 27 września rusza akcją „Dla Księstwa”, w ramach której każdy mieszkaniec Śląska będzie mógł zgłosić pomysł na ożywienie swojej okolicy i aktywizację lokalnej społeczności. Najlepsze z propozycji zostaną sfinansowane przez markę Tyskie. To kolejny element akcji „Księstwo Piwne”.

Celem akcji „Dla Księstwa” jest pomoc w budowaniu i umacnianiu więzi społecznych w śląskich miastach. Każdy może przesłać nam swój pomysł na ożywienie ulicy, placu, skweru, podwórka czy ulubionej knajpy – tak by uczynić z niego sąsiedzkie miejsce spotkań – mówi Marta Andreasik, kierownik ds. PR marek Kompanii Piwowarskiej SA. W poprzednich latach stawialiśmy ławki i altany w parku chorzowskim oraz odnawialiśmy miejskie fontanny. Tym razem chcielibyśmy oddać inicjatywę mieszkańcom Śląska. Chcielibyśmy zachęcić Ślązaków do połączenia sił we wspólnej sprawie i samodzielnego zadecydowania co powinno pojawić się w ich okolicy.

Mechanizm akcji składa się z 3 etapów. Od początku października przez 2 miesiące, wszyscy posiadacze Tyskich Paszportów, będą mogli zgłaszać swoje propozycje za pośrednictwem strony www.ksiestwopiwne.pl. Ważne, żeby pomysły dotyczyły ich najbliższego otoczenia i przynosiły korzyść sąsiedzkiej społeczności. Może to być odnowienie elewacji budynku, wyposażenie placu zabaw, pielęgnacja pobliskiego skweru czy też aktywizacja lokalnej społeczności np. przez warsztaty. Spośród przesłanych propozycji zostanie wybranych 30 najciekawszych i możliwych do zrealizowania. W selekcji pomysłów pomoże Rada Księstwa, złożona ze śląskich liderów opinii: blogerów, ludzi mediów, pasjonatów historii Śląska i jego kultury, aktywnie działających w regionie. Ostatnim etapem będzie głosowanie – Ślązacy głosując za pośrednictwem specjalnej internetowej ankiety zdecydują, które z finałowych pomysłów zostaną zrealizowane przez Tyskie.

Harmonogram

 • Przesyłanie pomysłów – 01.10 – 01.12
 • Wybór pomysłów (m.in. przez Radę) 01.12 – 01.01
 • Głosowanie ludzi – 01.01 – 01.02
 • Realizacja Wybranych pomysłów od 01.03

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapora antyrobotowa, wykonaj działanie: *